-
Your shopping cart is empty!
Екстракт гарпагофітум при ревматичних захворюваннях
16.05.2024
Екстракт гарпагофітум при ревматичних захворюваннях
Фармакотерапевтичний вплив іридоїдних глікозидів екстракту Гарпагофітум (Harpagophytum procumbens, Мартінія запашна, Диявольський кіготь) на патогенез болю та запалення при ревматичних захворюваннях
Остеоартроз (в англомовній літературі osteoarthritis - остеоартрит) – ревматичне захворювання, що вражає синовіальні суглоби людини. Це захворювання має близько 85% населення віком від 70 років та 20% населення загалом. З огляду на високий рівень поширеності та значну частку інвалідизації як його наслідку, остеоартроз є суспільно значущою проблемою з точки зору якості життя людини та економічних наслідків.
Прогресування остеоартрозу призводить до втрати пружності та міцності суглобового хряща, що поступово веде до порушення функції суглоба. Біохімічні та ферментативні зміни, які супроводжують остеоартроз, викликають посилення болю, та, разом з деформацією суглобів, що також прогресує, призводять до обмеження рухової функції.
Наразі не існує специфічного медикаментозного лікування остеоартриту. Терапія фактично має симптоматичне спрямування, метою якої є контроль болю та запалення.
Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) є основним терапевтичним засобом лікування остеоартриту. Тим не менше, застосування НПЗЗ нерідко призводить до побічних реакцій головним чином з боку шлунково-кишкового тракту, а також шкіри, печінки, нирок та центральної нервової системи.
Екстракт кореня африканської рослини Гарпагофітум (Harpagophytum procumbens, Мартінія запашна, «Диявольський кіготь») є рослинним засобом, який використовується в Європі та Північній Америці для зменшення симптомів артриту. Експериментальні дослідження водних і водноспиртових екстрактів цієї рослини показали, що комплексна (протизапальна, знеболювальна та протинабрякова) дія екстракту Гарпагофітум зумовлена впливом біологічно активних речовин, що містяться в них, зокрема - іридоїдів.
Отримані дані вказують на те, що екстракт кореня Гарпагофітум має ширший спектр дії в порівнянні з НПЗЗ, оскільки впливає: на метаболізм арахідонової кислоти, що впливає на рівень запалення внаслідок пригнічення циклооксигенази та ліпоксигенази, на процеси вивільнення цитокінів – ферменти, які відповідають за руйнування колагену, а також на ендоканабіноїду систему.
Фармакобіологічні властивості
Іридоїдні глікозиди - Harpagoside, Harpagide, Procumbide, Procumboside, що містяться в корені Гарпагофітум є фармакологічно активними речовинами, серед яких найбільш активним є гарпагозид.
Відомо, що простаноїди – продукти метаболізму арахідонової кислоти – належать до медіаторів гострого запалення та беруть участь у патогенезі ревматоїдного артриту. Терапевтичний ефект більшості НПЗЗ зумовлений, зокрема, і пригнічуючим впливом на біосинтез простаноїдів.
Лейкотрієни – метаболіти арахідонової кислоти, що утворюються за участю ліпоксигенази (ЛОГ), також є медіаторами запалення та беруть участь у патогенезі таких захворювань, як ревматоїдний артрит.
Численні дослідження фармакологічної активності іридоїдів, зокрема гарпагозиду, встановили широкий спектр їхньої біологічної активності.
Вплив на синтез ейкозаноїдів
Встановлено, що екстракт кореня «Диявольських клешнів» та його основні активні інгредієнти Гарпагозид і гарпагід мають протизапальну дію, впливаючи на синтез ейкозаноїдів, зокрема – лейкотрієнів. Дослідження Loew P. (2001 р.) встановили залежність між збільшенням рівня сироваткового Гарпагозиду та інгібуванням біосинтезу лейкотрієнів.
Дія на циклооксигеназу (ЦОГ) та NO-синтетазу
Низка експериментальних даних свідчить про те, що гарпагозид інгібує обидва шляхи метаболізму арахідонової кислоти – ЦОГ та ЛОГ, що свідчить про ширший спектр протизапальної дії порівняно з НПЗЗ. Встановлено також, що екстракт кореня Гарпагофітум пригнічує переважно модулятор запалення ЦОГ-2 (але не ЦОГ-1) та NO-синтетазу (NO-С). Встановлено, що інтенсивність пригнічення обох шляхів метаболізму арахідонової кислоти залежить від концентрації гарпагозиду. Jang та ін. (2003) в експерименті встановили, що додавання екстракту Гарпагофітум до культури фібробластів інтенсивно інгібує ЦОГ-2 і NO-С.
Вплив на концентрацію TNF-a
Окрім впливу на ЦОГ-2 і ЛОГ у процесі метаболізму арахідонової кислоти показано, що екстракт Гарпагофітум пригнічує запальні процеси, перешкоджаючи вивільненню фактора некрозу пухлин-альфа (TNF-а) - прозапального цитокіну, кількість якого в крові збільшується при ревматоїдному артриті (Fox, 2000).
В експерименті з людськими моноцитами встановлено, що екстракт кореня «Диявольських клешнів» пригнічує вивільнення TNF-a, а інтенсивність цього процесу прямо залежить від дози. Вплив на цитокіни, аналогічний до дії діацерину, описано Chrubasik S. at al. (2002 р.).
Вплив на канабіноїдні рецептори
Алесія Маріано, Ірен Біджоні, Роберто Маттіолі та авт. («Фармацевтика» Базель, 2022 р.) знайшли експериментальне підтвердження того, що екстракт кореня Harpagophytum procumbens реалізує протизапальну дію на синовіоцити остеоартриту через активацію модуляції ендоканабіноїдної системи, зокрема рецепторів CB2.
Фармакокинетика
Гарпагозид добре резорбується в кров і біодоступний після прийому внутрішньо в терапевтичній дозі (Vanhaelen M., 1983). Максимальна концентрація гарпагозиду в плазмі після перорального прийому також залежить від дози.
Ефективна доза
Терапевтичний ефект екстракту кореня Гарпагофітум є дозозалежним. При низькому вмісті гарпагозиду впрепаратах на основі екстракту Гарпагофітум протизапальна та хондропротекторна дія виражена недостатньо. Низка досліджень свідчить про значну терапевтичну ефективність стандартизованого екстракту IridoForce® (виробництва компанії Naturex, Франція), що містить не менше 20% гарпагозиду, що значно більше, ніж у препаратів з екстрактом кореня Гарпагофітум меншої концентрації.
Європейська наукова спільнота з фітотерапії (ESCOP) рекомендує такі терапевтичні дози гарпагозиду: при остеоартриті – 30 мг на добу протягом 2-3 місяців; при болю в попереку – 30-100 мг гарпагозиду на добу.
Chrubasik S. (1999 р.) вважає ефективною добовою дозою 50 мг та вище. А використання препаратів гарпагозиду у дозі 100 мг на добу ефективніше усуває біль, ніж 50 мг.
У ЄС (Dossier PL 1151/1) рекомендована доза стандартизованого екстракту кореня Гарпагофітум становить 150-200 мг на день, що відповідає 30-40 мг гарпагозиду.
Експериментально встановлено, що стандартизований 20% екстракт кореня Гарпагофітум знижує активність ЦОГ-2 на 31% (Naturex, 2007 р.)
Відтак, екстракт кореня Гарпагофітум аналогічно дії НПЗЗ, пригнічує ЦОГ-2, що дозволяє використовувати його для зменшення запалення і болю в суглобах.
Вплив на позаклітинний матрикс хряща
В експерименті з використанням радіоактивного глюкозаміну було вивчено вплив екстракту кореня Гарпагофітум на синтез глікозаміногліканів хондроцитами людини.
В експерименті встановлено збільшення синтезу глікозаміногліканів хондроцитами людини на 38%, що підтверджує стимулюючий вплив екстракту кореня Гарпагофітумна метаболізм хрящової тканини. Збільшення синтезу глікозаміногліканів позаклітинного матриксу позитивно впливає на стан хрящової тканини суглоба, який зазнає ушкодження в результаті артриту.
Вплив на синтез гіалуронової кислоти
Розробка засобів, що впливають на метаболізм суглобового хряща, залишається актуальним завданням через відсутність препаратів із доведеною ефективністю. Досліджувався вплив екстракту кореня Гарпагофітум на синтез гіалуронової кислоти хондроцитами людини. Використовувалася унікальна технологія "In Cell Analyzer" - автоматизована система аналізу зображень, що дозволяє визначати та візуалізувати в клітинних культурах мембрани та внутрішньоклітинні білки. За допомогою методу імунофлуоресцентних міток фіксувався процес утворення екстрацелюлярного матриксу хондроцитами людини.
В експерименті встановлено збільшення кількості гіалуронової кислоти на 41%, що підтверджує стимулюючий вплив екстракту кореня Гарпагофітум на хрящову тканину з утворенням нових ділянок позаклітинного матриксу.
-------------------------------------------------
Сучасні технології дозволяють отримати екстракт кореня Гарпагофітумз з концентрацією гарпагозиду не менше 20% і, відповідно, до 10 разів збільшити вміст гарпагозиду порівняно з іншими екстрактами кореня Гарпагофітум.
Терапевтична дія екстракту Гарпагофітум вивчалась в експерименті на різних типах запалення у тварин (гостре, підгостре, хронічне) та моделях болю (Eichler & Kosh, 1970 р.; Erdos et al. 1978; Lanhers et al. 1992 р.). Показано, що ефект можна порівняти з впливом фенілбутазону: екстракт мав протизапальну, антиартритну та меншою мірою – знеболювальну дію. При вивченні на трьох моделях запалення встановлено знеболювальну та протизапальну дію екстракту при хронічному запаленні, але менш виражену при субхронічному запальному процесі. Пероральний прийом препарату з екстрактом кореня Гарпагофітум як окремо, так і в поєднанні з НПЗЗ, допомагає зменшити больовий синдром при остеоартриті.(LEBLAN D, Chantre P, Fournié B, 2000 р.).
Низка рандомізованих подвійних сліпих досліджень ефективності екстракту кореня Гарпагофітум порівняно з різними класами НПЗЗ (діацерин, рофекоксиб), проведених Chrubasik (2003) та іншими дослідниками, не виявили суттєвих відмінностей щодо впливу на періодичний біль, пов'язаний з артритом. Усі проведені в клініці порівняльні дослідження показали, що пацієнти, які отримували екстракт кореня Гарпагофітум, використовували значно менше НПЗЗ та болезаспокійливих засобів.
Висновки
1. Препарати на основі екстракту кореня Гарпагофітум мають широкий спектр протизапальної та знеболювальної дії, за механізмом подібним як НПЗЗ та інших механізмів, зокрема активацію канабіноїдних рецепторів СВ-2.
2. Протизапальні та аналгетичні властивості залежать від застосовуваних доз: низькі дози не забезпечують достатнього терапевтичного ефекту.
3. Препарати на основі екстрактів Гарпагофітум продемонстрували добру переносимість і незначну кількість побічних ефектів за різних режимів дозування та тривалості прийому.
4. В 1 капсулі Картіліум® з 50 мг 20% стандартизованого екстракту Гарпагофітум міститься 10 мг гарпагозиду, що за прийому 1 капсула 3 рази на добу, за результатами більшості досліджень, є мінімально ефективним дозуванням для реалізації протизапального та знеболювального ефекту.