
Вивчення ефективності застосування препарату Декліманс
УДК 618.173-08:615.256.5
Ю.П. Вдовиченко, О.Ю. Гурженко
Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ
Проблема психосоматичних, урогенітальних та сексуальних розладів у період перименопаузи дуже актуальна. У роботі досліджено ефективність фітоестрогенового комплексу Декліманс® у жінок в період перименопаузи. Відзначено по- кращання сексуального життя (частоти та якості сексуаль- них стосунків) в середньому на 30% за різними показника- ми. За шкалою Quality of Life Inventory (QOLI) показник зменшився на 0,4 бала. Середній показник за шкалою Satisfaction with Life Scale за час лікування виріс на 2,2±0,3 бала, що свідчить про високу ефективність препарату. Відзначалась стабілізація артеріального тиску, а також зни- ження рівнів холестерину та тригліцеридів у крові. Рівні гор- монів стабілізувалися – ФСГ та ЛГ знизилися на 36,9% і 37,1% відповідно, естрадіол підвищився на 75,9%. Частота застосування препарату (один раз на добу) є ще однією з його переваг. Результати дослідження доводять, що засто- сування фітоестрогенового комплексу Декліманс® є безпечним та ефективним для лікування основних проявів периме- нопаузи та клімактеричного синдрому.
Ключові слова: Декліманс, перименопауза, клімактеричний синдром.
Проблема сексуальних розладів, психосоматичних та уро;генітальних порушень у жінок в період перименопаузи є надзвичайно актуальною в зв’язку з подовженням тривалості життя, збільшенням вимог до якості життя, підвищенням само; оцінки та соціального статусу жінок. Сучасна жінка більш ви; моглива до себе та оточуючих, працьовита, зайнята сімейними справами та роботою, а також собою, що останнім часом стає пріоритетом. Тому на сьогодні жінка в період перименопаузи, як правило, соціально влаштована, має роботу, дорослих дітей, ко; ханого чоловіка і прагне бути коханою та бажаною. А певні особ; ливості жіночого організму у цей період життя є визначальною складовою формування щасливого подружнього життя, опти; мального психологічного стану жінки. Отже, дана проблема має не тільки медичне, але й велике соціальне значення [6,7].
Перименопауза – це період вікового зниження функції яєчників, в основному після 45 років, включаючи премено; паузу і один рік після менопаузи або 2 роки після останньої самостійної менструації. Менопауза – це остання самостійна менструація, зумовлена функціональним станом репродук; тивної системи. Дату менопаузи встановлюють ретроспек; тивно, а саме – після 12 міс відсутності менструації. Менопауза настає в середньому у віці близько 50 років [1–3].
Перименопауза характеризується: 1) прогресивним виснаженням функції яєчників; 2) зміною чутливості фолікулів; 3) зміною секреції яєчникових гормонів [2].
До моменту народження в яєчниках дівчинки міститься близько двох мільйонів ооцитів, до пубертанного періоду – близько 300–400 тис, а до 50 років у більшості жінок їх лише кілька сотень. З віком, поряд з виснаженням фолікулів, також знижується кількість рецепторів до гонадотропінів. Це спри; чинює зниження чутливості яєчників до власних гонадотроп; них стимулів і зменшення частоти овуляторних циклів. Зі зменшенням числа фолікулів відзначається селективне зни; ження секреції імунореактивного інгібіну яєчниками, що частіше передує зниженню секреції естрадіолу. Отже, раннім маркером попередньої менопаузи є підвищення рівня фоліку; лостимулювального гормону (ФСГ), тому що між інгібіном і ФСГ існує зворотний зв’язок. Оскільки секреція лютеїнізу; вального гормону (ЛГ) не взаємопов’язана з інгібіном, то підвищення ЛГ настає пізніше і ступінь підвищення його мен; ше, ніж ФСГ. У міру припинення овуляції зникає циклічність у секреції естрадіолу і прогестерону яєчниками.
Отже, для перименопаузи характерні такі зміни в гіпотала; мо;гіпофізарно;яєчниковій системі: 1) прогресивне виснажен; ня фолікулярного апарату яєчників; 2) епізодичне підвищення рівня ФСГ задовго до менопаузи і поступове більш стабільне підвищення його з наближенням до менопаузи; 3) прогресивне зниження рівнів естрадіолу в крові; 4) зменшення частоти ову; ляторних циклів; 5) зниження фертильності [1–3].
Слід пам’ятати, що менопауза та клімактеричний синдром – це не тотожні поняття. Якщо прояви періоду менопаузи у жінки є фізіологічним процесом, то клімактеричний синдром – це відхилення від нормального перебігу даного періоду.
Основними проявами клімактеричного періоду є психосоматичні, урогенітальні та сексуальні порушення [2]. Статеві стосунки у жінок у період перименопаузи мають певні особливості, що потенційно впливає на стан жіночої сексу; альної функції та зумовлює формування розладів, в основі яких лежать певні психосоціальні фактори, результати хірургічних втручань, неадекватна медикаментозна терапія [6, 7].
Сексуальна функція у жінок залежить від функціональної активності нервової, статевої, серцевосудинної системи, а також від адекватної ендокринологічної регуляції при цьому та психологічних особливостей організму конкретної жінки, її статевої конституції тощо. Відхилення у будь-якій з цих систем призводить до порушень в організмі, що впливають на сексуальне здоров’я. Дана патологія є поліетіологічною, тому важливим аспектом є виявлення груп ризику та профілактика сексуальних розладів у цих групах, а також їхнє лікування [2]. Для жінок, що страждають на дану патологію, сексуальна дисфункція фізично дезорганізаційна, емоційно пригнічу; вальна та соціально руйнівна. Інший негативний фактор жіно; чої сексуальної дисфункції у жінок полягає в тому, що ця секcуальна проблема за відсутності профілактики та лікування має прогресивний характер та недостатньо досліджена [4, 6]. Окрім цього, вчасне виявлення та створення оптимальних схем діагностики дозволить провести ефективну корекцію сексуальних розладів, їхніх можливих ускладнень, а також зберегти здоров’я жінки [5].
На даний час, згідно зі стандартами надання медичної допомоги, розроблено декілька варіантів лікування – від застосування фітоестрогенів до замісної гормональної терапії. Другий варіант є достатньо ефективним, але має досить багато побічних ефектів. Висока ефективність застосування більш безпечних фітоестрогенів доведена європейськими та вітчизняними спеціалістами [5].
Фітоестрогеновий комплекс Декліманс™ містить екстракти 6 лікарських рослин:
- Екстракт коріння дикого ямсу – сприяє секреції дегідроепіандростерону, активізує імунну систему, усуває прояви менопаузи, знижує рівень холестерину, має легку спазмолітичну та анальгезивну дію.
- Екстракт шишок хмелю – містить природні естрогено; подібні речовини, які певною мірою компенсують зниження рівня власних естрогенів у жінок в період перименопаузи, має седативну, сечогінну, протизапальну та загальнозміцнюючу дію, а також тонізувальну дію відносно травного тракту
- Екстракт коріння дудника китайського – підвищує чутливість рецепторів до естрогену, стимулює синтез ендогенних естрогенів, нівелює прояви клімактеричного синдрому, має спазмолітину, протизапальну, седативну дію, покращує реоогічні властивості крові, периферійний кровообіг та гемопоез.
- Екстракт коріння пуерарії лопатевої – має естрогено; подібну дію, знижує артеріальний тиск, нормалізує функцію печінки, покращує стан шкіри та мозковий кровообіг.
- Екстракт трави якірців сланних – покращує лібідо, знижує рівень холестерину та тригліцеридів у крові, має сечо- та жовчогінну дію, нормалізує систему гемостазу (має антикоагулянтну дію), покращує перистальтику кишечнику.
- Екстракт коріння циміцифуги – має естрогеноподібну дію, попереджає розвиток остеопорозу, має седативну дію, стимулює секрецію бронхіальних залоз.
Мета дослідження: вивчення ефективності застосуван; ня фітоестрогенового комплексу Декліманс® (компанія«Фармпланета») у жінок перименопузального віку, що мають психосоматичні, урогенітальні та сексуальні розлади.
- Екстракт коріння дудника китайського – підвищує чутливість рецепторів до естрогену, стимулює синтез ендогенних естрогенів, нівелює прояви клімактеричного синдрому, має спазмолітину, протизапальну, седативну дію, покращує рео; логічні властивості крові, периферійний кровообіг та гемопоез.
- Екстракт коріння пуерарії лопатевої – має естрогено; подібну дію, знижує артеріальний тиск, нормалізує функцію печінки, покращує стан шкіри та мозковий кровообіг.
- Екстракт трави якірців сланних – покращує лібідо, знижує рівень холестерину та тригліцеридів у крові, має се; чо; та жовчогінну дію, нормалізує систему гемостазу (має антикоагулянтну дію), покращує перистальтику кишечнику.
- Екстракт коріння циміцифуги – має естрогеноподібну дію, попереджає розвиток остеопорозу, має седативну дію, стимулює секрецію бронхіальних залоз.
МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ:
Дослідження проводили на базі кафедри акушерства, гінекології та перинатології НМАПО імені П.Л. Шупика. Дослідження тривало протягом 3 міс. Пацієнткам перименопаузального віку було проведено низку анкетних та лабораторних досліджень до початку лікування та після 3;місячного курсу монотерапії фіто; естрогеновим комплексом Декліманс® за загальноприйнятою схемою – по 1 капсулі один раз на добу. Проводили анкетування з метою виявлення динаміки змін клімактеричних скарг, вегето; судинних проявів, психоемоційних розладів. Досліджували гор; мональний фон, ліпідний спектр та проводили моніторинг артеріального тиску. Добровільні згоди на проведення обстеження та лікування були належним чином оформлені.
РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЇХ ОБГОВОРЕННЯ:
У дослідженні брали участь 35 пацієнток. Вік хворих варіював від 45 до 56 років. Середній вік пацієнтів склав 51±1,2 року, при цьому переважали жінки 48–53 роки – 28 (80%).

Професійний склад хворих був вкрай різноманітним. Серед групи досліджуваних хворих були бізнесвумен, вчителі, інженери, митці, робітники, наукові працівники, будівельни; ки, водії, працівники житлово;комунального господарства. Працівники розумової праці складали 62,8% (22), а робітни; ки фізичної праці – 37,2% (13). Мешканців села було 6 (17,2%), мешканців міст і селищ міського типу – 29 (82,8%). Було проаналізовано сімейний стан жінок, які брали участь у дослідженні (табл. 1). Як свідчать дані табл. 1, основну частку жінок склали одружені, тому якість сімейних відносин мала неабияке значення в даній когорті досліджуваних.

Оцінка жінками якості сімейних відносин за анкетами продемонстрована у табл. 2.
Отже, наочно продемонстровано, що 34,3% жінок вважають свої сімейні відносини конфліктними, хоча майже для третьої частини жінок (28,5%) відносини були комфортні.
Основні менопаузальні характеристики обстежених пацієнток: 1) вік початку менопаузи 47,5±1,3 року; 2) тривалість менопаузи 5,4±0,4 року.

Однією з важливих характеристик було встановлення терміну від появи перших ознак захворювання до візиту до лікаря (табл. 3).
Основна частина пацієнток уперше звернулись до лікаря більше ніж через 7 міс після початку захворювання (у період від 7 до 24 міс за допомогою звернулись 65,7% жінок, які брали участь у дослідженні), що свідчить про частково байдуже ставлення до себе, загальну зайнятість і навіть сором’язливість у сфері інтимного здоров’я. Одним з факторів, що впливає на перебіг перименопаузи у жінки, є стан соматичного здоров’я, що було проаналізовано у табл. 4

Серед психоемоційних порушень (мал. 2), які в обов’язковому порядку мали місце у всіх обстежених жінок, прояв роздратованості зменшився з 3,8±0,2 до 2,7±0,2 бала (p<0,05), слабкість від 3,8±0,2 до 2,2±0,4 бала (p<0,05), рівень тривоги знизився з 2,9±0,3 до 2,2±0,2 бала (p<0,05), рівень апатії зменшився від 2,2±0,1 до 1,5±0,3 бала (p<0,05). Також покращився сон, про що свідчить зменшення показника порушення сну з 3,7±0,3 до 2,3±0,3 бала (p<0,05).
За шкалою Satisfaction with Life Scale (шкала задоволення життям) середній показник у обстежених до лікування складав 3,4±0,6 бала, після 3 міс терапії препаратом Декліманс® даний показник виріс до 5,6±0,4 бала (p=0,04).

За шкалою Quality of Life Inventory (QOLI) показник до лікування складав 2,3±0,2 бала, а після лікування – 1,9±0,6 бала (p=0,045).
Також у протокол дослідження входило визначення гормонального фону жінок до та після застосування фітоестро; генового комплексу Декліманс®. Так, концентрація естрадіолу у жінок до початку лікування складала 44,5±8,8 пг/мл, після проведеного лікування рівень ест; радіолу збільшився до 78,3±5,8 пг/мл (p<0,05). Рівень ФСГ до лікування становив 98,8±15,3 МО/мл, після терапії рівень ФСГ знизився до 62,3±8,5 МО/мл (p<0,05). Рівень ЛГ становив 86,9±10,8 мМОЕ/мл до лікування, після рівень даного гормону знизився і склав 54,7±7,9 мМО/мл (p<0,05). Показник загального тироксину суттєво не змінився на тлі проведеного лікування і становив 125,9±13,7 нмоль/л на по; чатку дослідження та 120,6±5,4 нмоль/л (p<0,05).


Після курсу лікування клімактеричних проявів фітоестрогеновим комплексом Декліманс®, що тривав 3 міс, визначилась наступна тенденція. Рівень систолічного тиску знизився до 121,8±7,2 мм рт.ст., діастолічного – до 76,6±5,4 мм рт.ст. (p<0,05) у жінок з артеріальною гіпертензією 1;го ступеня І стадії. У пацієнток з артеріальною гіпертензією 2-о ступеня ІІ стадії зниження було менш значущим. Так, показник систолічного артеріального тиску знизився до 135,8±3,8 мм рт.ст., діастолічного – до 92,5±4,1 мм рт.ст. (p=0,052).
Однією з основних скарг періоду перименопаузи є сухість слизової оболонки піхви. Тому з метою загального оцінювання мікроекології піхви усім пацієнткам проводили рН-метрію піхви. За результатами рН-метрії піхви без стимуляції до лікування рівень складав 6,54±0,34. Після проведеного лікування рН піхви становив 5,26±0,41 (p<0,05).
Оскільки період перименопаузи є критичним у виявленні есенціальної артеріальної гіпертензії, усім пацієнткам проводили моніторинг артеріального тиску. Артеріальна гіпертензія 1-го ступеня І стадії, де систолічний артеріаль; ний тиск складав 135,4±9,8 мм рт.ст., діастолічний – 89,3±7,3 мм рт.ст., спостерігалась у 9 (25,7%) жінок, а 2;го ступеня ІІ стадії (систолічний артеріальний тиск – 143,6±12,5 мм рт.ст., діастолічний тиск – 97,2±10,3 мм рт.ст.) у 4 (11,4%) жінок. ІІ стадія характеризувалася гіперт; рофією лівого шлуночка серця (за електрокардіограмою).
Проте у всіх пацієнток відзначається більш стабільний рівень артеріального тиску протягом дня, що було абсолют; но відсутнє до початку лікування. Усім хворим була рекомендована консультація кардіолога з подальшим призначенням оптимального лікування артеріальної гіпертензії.
Також усім жінкам було проведено дослідження ліпідного спектра до та після 3-місячного лікування, що довело позитивний вплив препарату Декліманс® на ліпідний обмін. Рівень загального холестерину знизився з 7,21±0,41 ммоль/л до 6,31±0,35 ммоль/л (p<0,05). Рівень тригліцеридів знизився з 2,98±0,87 ммоль/л до 2,11±0,21 ммоль/л (p<0,05). Рівень ліпопротеїдів низької щільності знизився з 4,01±0,02 ммоль/л до 3,62±0,12 ммоль/л (p<0,05). Рівень ліпопротеїдів високої щільності виріс з 0,82±0,11 ммоль/л до 1,15±0,14 ммоль/л (p<0,05).
За весь час лікування будь-ких побічних ефектів зафіксовано не було.
ВИСНОВКИ:
- Період перименопаузи у жінки – це період нових соціальних, сімейних, психоемоційних порушень на тлі фізіологічного пригнічення функціонування яєчників. Клімактеричний синд; ром – патологічний стан, що виникає під час періоду перимено; паузи, розвивається внаслідок порушення гормонального ба; лансу та зриву компенсаційних механізмів, і характеризується цілою низкою психосоматичних, урогенітальних та сексуальних порушень. Згідно зі стандартами надання медичної допомоги, для лікування проявів перименопаузи та клімактеричних роз; ладів широко застосовують фітоестрогенові комплекси, одним з яких є препарат Декліманс®.
- Після тримісячної терапії фітоестрогеновим комплексом Декліманс® практично у всіх обстежених жінок відзначена суттєва позитивна динаміка психоемоційних, ендокринологічних та соматичних клімактеричних показників:
- покращання загального самопочуття та сексуальної функції жінок;
- у 34,2% жінок частота статевих актів на місяць збільшила у середньому до 6 раз;
- біль при статевому акті зменшився вдвічі у 31,4% пацієнток, любрикація покращилась у 68,6% жінок;
- ступінь вираженості клімактеричних скарг (приливи жару, пітливість, відчуття нестачі повітря, перебої в роботі серця, головний біль, диспепсичні явища) за ММІ зменшив; ся в середньому на 30%;
- психоемоційні порушення (відчуття тривоги, прояв роздратованості, слабкість рівень апатії, порушення сну) зменшили свою інтенсивність в середньому на третину;
- за шкалою Quality of Life Inventory (QOLI) показник змен; шився на 0,4 бала, що становить 17,4% від початкового рівня, а се; редній показник за шкалою Satisfaction with Life Scale за час ліку; вання Деклімансом™ виріс на 2,2+0,3 бала, що свідчить про достатньо високу ефективність досліджуваного препарату;
- після проведеного лікування рівень ФСГ зменшився на 36,9%, ЛГ – на 37,1% (p<0,05), рівень тироксину суттєво не змінився, а рівень естрадіолу збільшився на 75,9% від по; чаткового рівня;
- у пацієнток з артеріальною гіпертензією І стадії відзначена стабілізація артеріального тиску на рівнях, вста; новлених ВООЗ як нормальні (менше 129/89 мм рт.ст.), у пацієнток з артеріальною гіпертензію ІІ стадії відзначалась відносна стабільність тиску;
- відзначено покращання ліпідного обміну – зниження рівня холестерину (на 12,5%), тригліцеридів (на 29,2%), ліпопротеїдів низької щільності (на 9,7%), а рівень ліпопро; теїдів високої щільності зріс на 28,7%.
Таким чином, усі зазначені дані свідчать про високу ефективність та безпечність фітоестрогенового комплексу Декліманс® у лікуванні основних проявів менопаузи та клімактеричного синдрому. Частота застосування препарату (один раз на добу) є ще однією з його переваг над іншими пре; паратами цієї фармакологічної групи. А вплив на ліпідний спектр крові та артеріальний тиск є, безумовно, значущим у комплексному лікуванні даної категорії жінок. Тому фітоест; рогеновий комплекс Декліманс® слід рекомендувати до застосування пацієнткам у період перименопаузи для корекції її проявів та лікування симптомів клімактеричного синдрому.
The study of efficiency of the use of Declimans™ for women in the period of a perimenopause Iu.P. Vdovichenko, O.Iu. Gurzhenko
The problem of psycho;somatic, urogenital and sexual troubles in women during the period of perimenopause is very actual. The effi; ciency of the use of fitoestrogenny complex Declimans® in women during the period of perimenopause was investigated in the research. Improvement of sexual life (frequency and quality of the sexual rela; tions) on the average for 30% on different indicators is noted. On a scale of Quality of Life Inventory (QOLI) the indicator decreased by 0,4 points. The average value on Satisfaction with Life Scale scale dur; ing treatment grew by 2,2±0,3 points that shows rather high efficiency of a studied medicine. The stabilization of arterial pressure, and also decrease in levels of cholesterol and triglycerides in blood were noted. Levels of hormones were stabilized – FSG and LG decreased by 36,9% and 37,1% respectively, estradiol increased by 75,9%. Frequency of reception of the medicine (once per day) also is its advantage. These researches prove that use of the fitoestrogenny complex Declimans® is safe and effective for treatment of the main manifestations of a peri; menopause and a climacteric syndrome.
Key words: Declimans, perimenopause, climacteric syndrom.
Сведения об авторах:
Вдовиченко Юрий Петрович – Национальная медицинская академия последипломного образования имени П.Л. Шупи; ка, 04112, г. Киев, ул. Дорогожицкая, 9. E;mail: prore;first@nmapo.edu.ua
Гурженко Елена Юрьевна – Кафедра акушерства, гинекологии и перинатологии Национальной медицинской академии последипломного образования имени П.Л. Шупика, 01011, г. Киев, ул. Арсенальная, 5
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:
- Майкл Т. Макдермотт. Секреты эн- докринологии. – М.: Издательство Бином, 1998. – С. 342–346.
- Ашрафян Л.А., Харченко H.B., Ивашина C.5., Акопова Н.Б., Бабае- ва Н.А., Сергеева Н.И. «Патогенез» Климактерий. Четыре патогенетиче- ских варианта изменений в половых органах у женщин в постменопаузе, № 3, 2001. – С. 7–8.
- 3. Рубченко Т.Л., Лукашенко С.Ю. Не все женщины в менопаузе имеют де- фицит эстрадиола Московский обла- стной НИИ акушерства и гинеколо- гии. – М., 2004.
- Рубченко Т.И., Лукашенко С.Ю. Некоторые аспекты вазомоторной не- стабильности у женщин в постмено- паузе. Российский научный центр ренгенорадиологии МЗ РФ. – М., 2003.
- Сметник В.П. Лечение и профи- лактика климактерических рас- стройств // Клиническая фармакология и терапия. – 1997. – Т. 6, № 2.– С. 86–91.
- James Ellison and Sumer Verma Depression in Later Life: A Multidisciplinary Psychiatric Approach, 2009.
- Richard Balon and R. Taylor Segraves Handbook of Sexual Dysfunction, 2005.