Укр

Новини

ГоловнаНовиниІмпортне vs вітчизняне. Що заважає налагодити випуск сировини для фармацевтичної промисловості в Україні

Імпортне vs вітчизняне. Що заважає налагодити випуск сировини для фармацевтичної промисловості в Україні

29.07.2015
Владимир Семенов

Володимир Семенов, заступник директора фармкомпанії «Новалік-Фарм», кандидат медичних наук

Сьогодні виробництво сировини та субстанцій в Україні перебуває на початковому рівні і фармацевтична промисловість, переважно, використовує імпортні субстанції і сировину. Останнім часом низка вітчизняних підприємств налагодили виробництво деяких видів сировини і субстанцій, але вони, здебільшого, є традиційними для нашого ринку.

За великим рахунком, субстанцій фармацевтичного якості для виробництва сучасних ефективних препаратів, а також стандартизованих і концентрованих екстрактів для косметичних засобів і дієтичних добавок наразі в Україні з різних причин не виробляється. Тому для поповнення продуктового портфеля сучасними препаратами, практично всі фармпідприємства використовують імпортні активні фармацевтичні інгредієнти (АФІ) гарантованої якості, тобто зі стабільною концентрацією діючих речовин.

Чому хімічна промисловість в Україні не виготовляє АФІ і субстанції?

Як я вже сказав, в Україні виробляється, переважно, декілька ординарних, традиційних субстанцій. Так відбувається, зокрема, й тому, що в нинішніх умовах набагато вигідніше купувати субстанції в Китаї чи Індії, оскільки це може бути набагато дешевше, ніж інвестувати у випуск вітчизняної сировини. Технологічно виробляти в Україні сучасні субстанції цілком можливо - є наукова та промислова база, але в умовах глобалізації, коли відкрилися світові ринки, це стало не вигідно. Така ситуація характерна не тільки для України, але і для всього світу, оскільки у цій сфері склався такий собі розподіл праці.

Сьогодні, навіть не дивлячись на різке падіння гривні, пропозиція китайських заводів все одно залишається цілком конкурентною та привабливою, а збільшена ціна сировини просто закладається у вартість готового продукту. У той же час, більш відчутним виявився негативний вплив падіння національної валюти на імпорт сировини з Європи.

Крім того, вимоги для виробництва фармсубстанцій аналогічні вимогам, що пред'являються до виробництва готових фармацевтичних препаратів, оскільки інакше просто неможливо отримати субстанції фармацевтичної  якості, тобто, високого ступеня очищення (хімічного і бактеріологічного) зі стабільним складом на весь термін зберігання. І, звичайно, для виробництва субстанцій із сучасними молекулами потрібне використання нових технологій і сучасного та недешевого обладнання, що сьогодні також стає проблематичним.

Є перспективи розвитку виробництва АФІ в Україні?

За останні 20 років в Україні не було зареєстровано жодного оригінального препарату (нової молекули). Відповідно, ми не виробляємо сьогодні ані оригінальних субстанцій, ані навіть субстанцій для випуску більшості сучасних препаратів-генериків.

Можливо, що цей напрямок і отримає свій розвиток – деякі фармацевтичні компаній вже освоюють виробництво АФІ відповідно до світових стандартів і знаходять можливості інвестувати. Думаю, що великі виробники вже готові до того, щоб запустити виробництво основних субстанцій, але всі вони будуть ретельно рахувати, наскільки рентабельним буде таке виробництво і для яких препаратів воно найбільш вигідно.

При цьому виробництво в Україні низки традиційних субстанцій, які можна виробляти в промислових масштабах, може розвиватися досить швидко. А щоб налагодити синтез нових молекул, навіть тих, що вийшли з-під патентного захисту, потрібні нові технології і великі інвестиції.

У будь-якому випадку, ми живемо в умовах глобального розподілу праці: є компанії - розробники нових молекул і способів їх отримання, є фірми, що спеціалізуються на виробництві субстанцій, сировини та упаковки і є фармацевтичні заводи - виробники готових лікарських форм. З урахуванням цих обставин, самостійно працювати на всіх етапах фармацевтичного виробництва стає не вигідно і не ефективно.

До того ж, у кризовий період інвестиції, у тому числі у виробництво субстанцій в Україні, мають високий рівень ризику, тому сьогодні субстанції надійніше і дешевше привезти. А у перспективі виробництво сучасних субстанцій в Україні, наприклад, у співпраці зі світовими лідерами галузі, могли б запустити багато вітчизняних підприємств хімічної або хіміко-фармацевтичної промисловості.

Детальніше за посиланням: ua1.com.ua

Ще новини

Новий сорбент вийшов на ринок України - «Білий Карбоактив» Планета Актив™.

05.01.2019

В січні нового року увагу відвідувачів аптек привернув новий препарат у великій білій коробці зі смайликами - «Білий Карбоактив» Планета Актив™. «Не помітити на аптечних прилавках препарати лінійки Планета Актив™ складно, особливо наш « Білий Карбоактив» Планета Актив™ - розповідає про новинку Наталія Сергійко, директор ТОВ Новалік-Фарм, - він помітний здалеку і вирізняється на тлі інших, завдяки яскравій білій упаковці». Але цікавий «Білий Карбоактив» Планета Актив™, насамперед своїм вмістом.

Вийти на європейський ринок: досвід українських фармацевтів

21.09.2017

Для українських виробників фармацевтичної продукції вихід на західні ринки це не тільки реальність, але ще й перспектива для розвитку. Про це на прес-конференції, яка відбулася 20 вересня в ІА «Укрінформ», розповіла Наталія Сергійко, директор компанії «Новалік-фарм».

Український Сітопростат® став доступний чоловікам в країнах ЄС

24.05.2017

Українська фармацевтична компанія «Новалік-Фарм» почала поставки в Австрію біологічно активної добавки Сітопростат® — засобу для підтримки здоров'я сечостатевої системи у чоловіків. Договір про постачання укладений з австрійської фармацевтичною компанією OKOPHARM.